Akné vzniká, keď sa upchajú drobné póry v koži, známe ako vlasové folikuly. Mazové žľazy sú malé žľazy nachádzajúce sa blízko povrchu pokožky. Žľazy sú pripevnené k vlasovým folikulom, z ktorých vyrastajú jednotlivé vlasy. Mazové žľazy premasťujú vlasy a pokožku, aby zabránili jej vysušovaniu. Robia to tak, že produkujú látku nazývanú kožný maz.

Pri akné však začnú žľazy produkovať príliš veľa mazu. Prebytočný maz sa zmieša s odumretými kožnými bunkami a obe látky vytvoria zátku vo folikule. Ak je upchatý folikul blízko povrchu kože, vystupuje smerom von a vytvára bielu hlavičku. Alternatívne môže byť upchatý folikul otvorený na koži, čím sa vytvorí čierna bodka.

Normálne neškodné baktérie, ktoré žijú na koži, môžu potom kontaminovať a infikovať upchaté folikuly a spôsobiť papuly, pustuly, uzliny alebo cysty.

Predpokladá sa, že tínedžerské akné je spúšťané zvýšenou hladinou hormónu testosterón, ktorý sa vo vyšších hladinách vyskytuje počas puberty. Hormón hrá dôležitú úlohu pri stimulácii rastu a vývoja pohlavných orgánov u chlapcov a pri udržiavaní sily svalov a kostí u dievčat.

Mazové žľazy sú obzvlášť citlivé na hormóny. Predpokladá sa, že zvýšené hladiny testosterónu spôsobujú, že žľazy produkujú oveľa viac mazu, ako pokožka potrebuje. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť akné v dospelosti ako muži. Predpokladá sa, že veľa prípadov akné u dospelých je spôsobených zmenami hladín hormónov, ktoré má v určitých obdobiach života mnoho žien.

Patria sem najmä:

  • menštruácia – u niektorých žien sa tesne pred menštruáciou objaví akné,
  • tehotenstvo – veľa žien má v tomto období príznaky akné, zvyčajne počas prvých 3 mesiacov tehotenstva,
  • syndróm polycystických ovárií – bežný stav, ktorý môže spôsobiť akné, priberanie na váhe a tvorbu malých cýst vo vaječníku.

Ďalšie možné spúšťače vzplanutia akné zahŕňajú:

  • niektoré kozmetické produkty,
  • niektoré lieky – napr. steroidné lieky, lítium či niektoré lieky používané na liečbu epilepsie,
  • pravidelné nosenie predmetov, ktoré vyvíjajú tlak na postihnutú oblasť pokožky, ako je čelenka alebo batoh
  • fajčenie.

Základom je však pravidelná rutina, ktorá pozostáva z dôkladného čistenia tváre s produktami bez alkoholu či parfumácií. Pozornosť treba venovať najmä krku a dekoltu a vymieňanie uterákov používaných na tvár, posteľnej bielizne, najmä obliečky na vankúš. Pri vážnejších formách tohto ochorenia pokožky, na ktoré nezaberajú bežne dostupné prípravky, vyhľadajte pomoc dermatológa.

V našej ponuke nájdete hneď niekoľko produktov, vďaka ktorým môžete zmierniť tvorbu akné:

Kozmetický prípravok s vysokým obsahom zinku. Masť napomáha udržiavať celistvosť pokožky, pokožku chráni a utišuje.

Lokálna vysušujúca emulzia bola vyvinutá pre mastnú problematickú a aknóznu pleť. Pomáha redukovať prejavy akné a čierne bodky a zabraňuje ich opakovanému výskytu.

Orientálna špecialita, u nás využívaná ako vynikajúca hypoalergénna pleťová voda s čistiacim a tonizujúcim účinkom na všetky typy pleti. Udržiava pH pokožky, stimuluje regeneračné procesy a má protizápalové účinky. 

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/acne/causes/