Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je najčastejšou formou ekzému. Teda stavu, ktorý spôsobuje, že koža svrbí, je suchá a popraskaná. Atopický ekzém je bežnejší u detí, často sa vyskytuje ešte pred dovŕšením prvého roka. K prvým prejavom však môže dôjsť až neskôr, v dospelosti. Je to zvyčajne dlhodobý, teda chronický stav, aj keď sa môže u niektorých jedincov s pribúdajúcim vekom výrazne zlepšiť alebo dokonca úplne vymiznúť.

Príznaky atopického ekzému 

Atopický ekzém spôsobuje, že koža je svrbivá, suchá, popraskaná a bolestivá. Niektorí ľudia trpiaci týmto ochorením môžu mať len malé škvrny na suchej pokožke, ale iní môžu mať zápal rozšírený na celej pokožke kdekoľvek na tele. 

Zapálené miesta môžu svetlejšej pokožke výrazne sčervenať a na tmavšej pleti pôsobiť sivasto či purpurovo. Hoci atopický ekzém môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, u detí najčastejšie postihuje ruky, vnútro lakťov, kolien, tvár a pokožku hlavy. Ľudia s atopickým ekzémom majú zvyčajne obdobia, keď sú príznaky menej nápadné, ako aj obdobia, keď sa príznaky rapídne zhoršujú.

Príčiny vzniku atopického ekzému 

Presná príčina atopického ekzému nie je známa, je však zrejmé, že nejde len o jeden faktor. Atopický ekzém sa často vyskytuje u ľudí, ktorí sú alergickí. „Atopický“ znamená citlivý na alergény. Príznaky atopického ekzému majú často určité spúšťače, ako sú mydlá, pracie prostriedky, ale aj stres či zmeny počasia. Niekedy môže hrať úlohu potravinová alergia, najmä u malých detí s ťažkým ekzémom. Rodičom je v takom prípade odporúčané viesť stravovací denník a na základe príznakov sa pokúsiť zistiť, ktoré jedlo môže stav dieťaťa zhoršovať.

Typy ekzémov: 

  • diskoidný ekzém, ktorý sa vyskytuje v kruhových alebo oválnych škvrnách na koži,
  • kontaktná dermatitída – typ ekzému, ktorý sa vyskytuje pri kontakte tela s konkrétnou látkou, 
  • varikózny ekzém – druh ekzému, ktorý najčastejšie postihuje dolné končatiny a je spôsobený problémami s prietokom krvi žilami v nohách, 
  • seboroický ekzém – typ ekzému, pri ktorom sa na bokoch nosa, obočia, uší a pokožky hlavy vytvoria červené šupinaté škvrny, 
  • dyshidrotický ekzém – druh ekzému, ktorý spôsobuje, že na dlaniach prerážajú cez kožu malé pľuzgiere.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc 

Ak sa prejaví atopický ekzém, je najlepšie navštíviť lekára. Vzhľadom na typické prejavy bude schopný diagnostikovať atopický ekzém pri pohľade na zasiahnutú pokožku. Aj zodpovedanie otázok, napr. či je vyrážka svrbivá a kde sa objavuje, kedy sa príznaky objavili prvýkrát, rovnako či sa striedajú lepšie a horšie obdobia, či je v rodine anamnéza atopického ekzému či sú prítomné alergie alebo astma a dokonca či zložky stravy alebo životný štýl môžu prispievať k týmto príznakom.

Liečba atopického ekzému 

Správne nastavená liečba môže pomôcť zmierniť symptómy a mnohé prípady sa časom zlepšujú. V súčasnosti však neexistuje žiadny liek a závažný ekzém má často značný vplyv na každodenný život, s ktorým je ťažké sa vyrovnať fyzicky aj psychicky. Existuje tiež zvýšené riziko vzniku kožných infekcií. 

Pozrite si niekoľko produktov v našej ponuke, ktoré môžu pomôcť vyriešiť váš kožný problém:

Dermatologická kocka na tvár a telo. Vďaka veľmi jemnému zloženiu, ktoré obsahuje mlieko z ovsa, upokojuje a zjemňuje krehkú pokožku a čistí ju bez vysúšajúceho efektu.

Emolienčné mlieko na suchú kožu so sklonom k atopii, ktorá trpí svrbením. Vhodné aj pre novorodencov. Použitie na tvár a telo.

Sprchový gél je určený na hygienickú starostlivosť o suchú pokožku. Slúži k pravidelnej hygiene kože sprchovaním a kúpaním. Zmierňuje pocit svrbenia, začervenanie a dráždenie pokožky. 

Krém na suchú a popraskanú pokožku. Neobsahuje žiadnu hormonálnu zložku, preto jeho používanie nie je časovo obmedzené. 

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/