Celosvetovo ňou trpí 300 miliónov ľudí a je predpoklad, že vplyvom globálnej pandémie Covid-19 sa tento počet zvýši. Aj keď ide o celkom bežnú duševnú poruchu, jej dôsledky môžu byť dlhotrvajúce a v nemalom percente prípadov skončiť fatálne. 

Spúšťačom môže byť dramatická situácia ako napríklad úmrtie v rodine, rozvod či nečakaná strata zamestnania. Depresia sa však dokáže objaviť aj celkom znenazdajky. Medzi najčastejšie prejavy patria poruchy spánku, slabá koncentrácia, poruchy príjmu potravy, zníženie libida aj samovražedné myšlienky.

Ak sa pacient trpiaci depresiou po odbornom vyšetrení rozhodne pre medikamentóznu formu liečby, ošetrujúci lekár – psychiater mu spravidla predpíše antidepresíva. Nástup účinku je individuálny, obvykle sa však dostaví po pár týždňoch. K priaznivému výsledku sa po zdravotnej, ako aj sociálnej či ekonomickej stránke možno efektívne dostať práve včasnou diagnostikou a adekvátnou liečbou.

Depresiu vidno. Skôr si ju však všimnete na druhých

Ak ste si vo svojom bezprostrednom okolí všimli nezvyčajné správanie u inak veselého človeka, nemusí ísť hneď o depresiu. Spozornieť však treba, ak sa tento stav nemení počas doby dlhšej ako dva týždne. 

Najčastejšími prejavmi bývajú:

 • zanedbávanie povinností
 • predĺženie doby trvania rutinných činností
 • vyhľadávanie samoty, sociálna izolácia
 • neschopnosť riešiť komplikované problémy
 • podráždenosť ako reakcia na pokus pomôcť 
 • pričasté zabúdanie
 • žiadne prejavy pozitívnych emócií
 • strata zmyslu života

Častejšie postihuje ženy

Nežnejšie pohlavie trpí depresiou dvakrát častejšie v porovnaní s mužmi. Do značnej miery môže tento fakt ovplyvňovať aj to, že práve muži si oveľa ťažšie tento stav pripustia. Psychické ťažkosti môžu
v prípade žien nastať aj v období tehotenstva, resp. krátko po ňom. Spúšťacími faktormi sú spravidla okrem hormonálnych zmien aj sociálne či ekonomické faktory, ktoré sa s príchodom nového človeka spájajú. Obdobie po pôrode predstavuje priestor na kumulovanie problémov v najvyššej miere. Bolestivý pôrod, strach o novorodenca alebo ťažkosti s dojčením sa v prvých dňoch sa prejavia
na škále od únavy, cez tzv. baby blues, posttraumatickú stresovú poruchu až popopôrodnú depresiu. 

Najúčinnejším riešením týchto stavov je prevencia. V previazanosti na obdobie tehotenstva a následného pôrodu ide o kvalitnú prácu tých najzainteresovanejších – gynekológa, pôrodníka či duly. Práve baby blues sa dotýka až viac ako polovice žien prvé dva týždne po pôrode.Tento stav je sprevádzaný častými výkyvmi nálad, pocitmi úzkosti, bezdôvodného smútku a plaču, podráždenosťou, nespavosťou, vyčerpanosťou a nepozornosťou. V prípade popôrodnej depresie ide síce o rovnaké príznaky, no tie môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov. 

Liečba depresie dokáže byť veľmi efektívna

Spúšťačom bežného, spoločensky akceptovateľného smútku, ktorý trvá zväčša pár dní, môže byť nepríjemný zážitok alebo životná strata. Depresia sa však, najmä v opakovaných prípadoch, dokáže objaviť aj bez zjavnej príčiny. Ide o vážny stav, ktorý vyžaduje psychologickú alebo farmakologickú liečbu, prípadne ich kombináciu. 

V prípade užívania antidepresív ide o nastavenie biochemických pochodov v mozgu, ktoré majú vplyv na reguláciu nálad. Jedným z najčastejších mýtov je, že tieto lieky spôsobujú závislosť. Nie je to pravda. Pri ich vysádzaní je však dôležité postupné znižovanie dávok, prípadne užívanie aj niekoľko mesiacov po zlepšení stavu. Keďže niektoré, najmä staršie formy antidepresív môžu navodzovať pocit ospalosti či zvyšovať chuť do jedla, lekári odporúčajú najmä dostatok pohybu a pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

V našej ponuke voľnopredajných liekov môžete nájsť aj účinné prostriedky, ktoré pomôžu pri zvýšenej miere stresu, napätia či úzkosti:

Prípravok ponúka účinnú pomoc pri nepokoji, úzkosti a napätí. Obsahuje kombináciu extraktu valeriány lekárskej a ľubovníka bodkovaného.

Rastlinný liek obsahuje suchý extrakt z koreňa valeriány.
Používa sa na úľavu mierneho nervového napätia a porúch spánku u dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov.

Výživový doplnok je zložený z aminokyseliny L-tryptofán a vitamínov B3 a B6 (spolu 500 mg
v 1 kapsule). Vitamín B3 a B6 prispievajú:

 • k správnemu fungovaniu nervového systému,
 • k správnej funkcii psychiky,
 • k zníženie únavy a vyčerpania.

Zdroj:

http://dusevnezdravie.sk/depresia-hovorme-o-nej/