Či to už nazývate opar alebo horúčkový pľuzgier, herpes v okolí úst je bežná infekcia, ktorá je spôsobená vírusom herpes simplex typu 1 (HSV-1). Po infikovaní bude mať človek vírus herpes simplex po zvyšok svojho života. Keď je vírus neaktívny, drieme v skupine nervových buniek. Zatiaľ čo u niektorých ľudí sa nikdy nevyvinú žiadne príznaky vírusu, u iných sa budú pravidelne objavovať infekcie.

Príčiny vzniku herpesu

Orálny herpes sa šíri najčastejšie od jedincov s aktívnym ohniskom alebo bolesťou. Ústny herpes môžete zachytiť intímnym alebo osobným kontaktom (napr. bozkávaním alebo orálnym sexom) s niekým, kto je infikovaný.

Prevencia vzniku herpesu

Keďže herpes v ústach sa šíri priamym fyzickým kontaktom, najlepšou metódou prevencie je vyhnúť sa fyzickému kontaktu s herpesovými vredmi u osoby, keď má ohnisko.

Symptómy

Počiatočná infekcia herpesu je zvyčajne najhoršia. Môže spôsobiť závažné príznaky podobné chrípke, vrátane opuchnutých lymfatických uzlín a bolesti hlavy. Niektorí ľudia však nemajú vôbec žiadne príznaky. Počas počiatočnej infekcie sa na perách a okolo nich a v ústach môžu objaviť otvorené rany a rovnako opuchy.

Opakujúce sa infekcie bývajú oveľa miernejšie a vredy zvyčajne vyrážajú na okrajoch pier. Niektorí ľudia nikdy nemajú žiadne ďalšie ohniská po počiatočnej infekcii. V oblasti, kde infekcia prepukne, sa môže vyvinúť počiatočné začervenanie, opuch, pocit tepla, bolesť alebo svrbenie.

Na perách alebo pod nosom sa môžu objaviť bolestivé pľuzgiere naplnené tekutinou. Pľuzgiere a tekutina sú vysoko infekčné. Z pľuzgierov vyteká tekutina a stávajú sa vredmi. Asi po štyroch až šiestich dňoch sa začnú rany hojiť.

Recidíva herpesu

Hoci špecifické spúšťače, ktoré spôsobujú recidívu herpesu, nie sú jasné, svoju úlohu môže zohrávať niekoľko faktorov:

  • nedávna horúčka
  • emocionálny stres
  • menštruácia
  • fyzické zranenie
  • dlhodobé alebo intenzívne vystavenie slnečnému žiareniu
  • chirurgický zákrok

Zatiaľ čo opakujúce sa ohniská sú bežnejšie v prvom roku po počiatočnej epizóde, majú tendenciu klesať, keď si telo vytvára protilátky proti vírusu.

Plán liečby môže zahŕňať:

  • udržiavanie infikovanej oblasti čisté a suché,
  • užívanie antivírusových perorálnych liekov,
  • aplikácia lokálnych mastí, 
  • používanie voľnopredajných lokálnych anestetík alebo protizápalových látok na zmiernenie symptómov.

Aj v našej ponuke môžete nájsť účinné voľnopredajné prostriedky, vďaka ktorým dokážete zmierniť vznik či v počiatočnom štádiu aj príznaky herpesu:

Krém sa používa na liečbu včasných prejavov a príznakov (napríklad pálenie, svrbenie alebo začervenanie) oparu na perách a tvári s cieľom znížiť riziko, že sa opar postupne zmení na pľuzgier. 

Liek obsahuje aciklovir, ktorý zabraňuje množeniu vírusu v ľudskom organizme. Liek sa používa na liečbu oparov perí a tváre u dospelých a detí.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/