Aj keď je hlavná dovolenková sezóna na svojom konci, vysokú intenzitu slnečných lúčov môžeme stále cítiť aj v našich zemepisných šírkach najmä okolo obeda. Vytúžené babie leto je na scéne a mnohých ešte len čaká neskorší pobyt pri mori. Na čo si však dať aj v tomto čase roka stále pozor?

Nadmerné dávky UV žiarenia možno dostať prakticky v ktoromkoľvek ročnom období. V rámci dňa je však najviac škodlivé medzi 10:00 a 16:00, preto je pri jasnej oblohe v tomto čase vyhľadávať tieň. Aj tí najväčší milovníci slnka by mali radšej spozornieť. Hladina UV žiarenia je vyššia vo vyšších nadmorských výškach, teda v horách a bližšie k rovníku sa treba chrániť o čosi viac. Nie je tajomstvom, že ultrafialové žiarenie nás neohrozuje len smerom zhora nadol, odrazené lúče z hladiny vody či snehu znamenajú pre ľudský organizmus dokonca dvojnásobnú UV dávku. Počas pobytu pri mori predstavujú vhodné riešenie napríklad pokrývka hlavy, slnečník, veľký strom či pergola, no existujú však aj ďalší účinní pomocníci, vďaka ktorým svoju pokožku ochránite v čo najväčšej možnej miere. 

Ak sa na priame slnko vyberiete s deťmi, majte na mysli, že do ľudská pokožka je do veku jedného roka prakticky bezbranná, čo sa týka slnečných lúčov, a preto sa neodporúča vystavovať ich tomuto riziku. V prípade starších detí ako aj dospelých je optimálne nanášať prípravky s ochranným faktorom aspoň 20 minút pred plánovaným pobytom na slnku. Práve na údaj SPF (sun protection factor) si v zložení prípravkov treba posvietiť najväčšmi, lebo označuje, do akej miery nás krém chráni pred UV-B lúčmi:

  • SPF 15 blokuje 93% UVB lúčov
  • SPF 30 blokuje 97% UVB lúčov
  • SPF 50 blokuje 98% UVB lúčov  

Pri ochrane detskej pokožky sú odporúčané krémy s minimálnym faktorom 30, no v konečnom dôsledku by po týchto prípravkoch mali automaticky siahnuť aj dospelí. Okrem zníženia vzniku rakovinových nádorov tak dokážete predísť aj starnutiu kože. Na to majú vplyv UV-A typy lúčov, ktoré sú v porovnaní s UV-B o čosi menej agresívne. Počas pobytu pri vode dermatológovia dokonca odporúčajú opakované nanášanie ochranných krémov. Po opaľovaní nezabudnite použiť vhodné prípravky na upokojenie a hydratáciu pokožky.

SPF obsiahnuté v prípravkoch používaných na dennej báze je dnes základom každej kozmetickej rutiny. V našej ponuke nájdete hneď niekoľko produktov, ktoré nezabudnite pribaliť do svojej batožiny či postaviť na viditeľné miesto v kúpeľni:

Špeciálny krém na tvár a telo, ktorý stupňovaním prirodzenej ochrannej reakcie pokožku pripraví na kontakt so slnečným žiarením.

Stredná ochranna pred UVB žiarením s ochranným faktorom 25 ľahko sa rozotiera, rýchlo sa vstrebe a ošetruje kožu.

Sprej určený na ochranu tváre aj tela napomáha ukludňovať pokožku a chráni pred pôsobením voľných radikálov odolný voči vode, potu a slnku.

Vyvinuté pre najcitlivejšiu pleť od skorého veku. Veľmi vysoká znášanlivosť, vhodný aj na tvár bez rizika štípania očí.

Sprej obsahuje liečivo dexpantenol, ktorý je vhodný na ošetrenie pokožky po spálení slnkom a opary vyvolané slnečným žiarením.

Účinne ošetruje, regeneruje a chladí pokožku po spálení. Vysoký obsah Panthenolu zaisťuje rýchly nástup účinku.

Zdroj: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/radiation-sun-protection