Doniesli ste si domov novorodenca, všetko vyzeralo byť v úplnom poriadku, no o niekoľko týždňov vaše malé stvorenie doslova vybuchlo v dlhotrvajúcom a ušiam nelahodiacom kvílení. To je najčastejšie doplnené zaťatými päsťami, mávajúcimi nohami a nešťastnou červenou tváričkou. Bez ohľadu na to, čo sa pokúšate, nemôžete plačúce dieťa utešiť. A to stále nie je všetko. Tieto srdcervúce a stresujúce epizódy sa opakujú každú noc v rovnakom čase a vy máte pocit, že to nikdy nepominie. Vitajte vo svete koliky!

Príčiny vzniku 

Nie je presne známe, čo spôsobuje u malých detí koliku. Môže to byť preto, že deti nedokážu jednoducho stráviť niektoré zložky, ktoré prijímajú v mlieku. V niektorých prípadoch môžu plakať, pretože majú problémy s potravinovými alergénmi, akým je napríklad kravské mlieko.

Skontrolujte, či vaše dieťa nemá koliku 

Magické číslo tri sa však vyskytuje nielen v rozprávkach, ale aj pri vašom, menej rozprávkovom, scenári. Najčastejšie o koliku ide, ak bábätko neprestane plakať:

 • dlhšie ako 3 hodiny počas dňa,
 • viac ako 3 dni v jednom týždni,
 • po dobu aspoň 3 týždňov.

Báť sa však netreba, aj keď pravdepodobne nevidíte svetlo na konci tunela. Po prvom polroku života novorodenca by tieto útrapy mali pominúť.

Za vyskúšanie určite stojí aj vylúčenie niektorých typov jedla zo stravy matky. Najčastejšie ide o:

Mliečne výrobky 

Potenciálne alergénne proteíny v mliečnych výrobkoch sa dostávajú do materského mlieka a u detí spôsobujú kolikové príznaky. 

Potraviny obsahujúce kofeín

Nealkoholické nápoje, čokoláda, káva, čaj a dokocna niektoré chladené výrobky obsahujú kofeín.

Zrná a orechy 

Najagresívnejšími spomedzi nich sú pšenica, kukurica, arašidy a sója. 

Pikantné jedlá 

Po konzumácii ostrého jedla alebo jedla s cesnakom, môže mať materské mlieko výraznú chuť. Napríklad štipľavé šaláty, pizze alebo indická kucyňa môže u vášho dieťaťa vyvolať doslova žalúdočný protest. Tieto potraviny môžu mať za následok odmietnutie kŕmenia.

Nadúvacie jedlá 

Brokolica, cibuľa, ružičkový kel, zelená paprika, karfiol, kapusta – táto zelenina v surovom stave môže deťom vadiť. Pri varení je však menej pravdepodobné, že by boli urážlivé. Osobné skúsenosti s dojčením potvrdzujú to, čo skúsené matky už určite vedia – jedlá, ktoré nafukujú vás, nafúknu aj vaše bábätko.

Týmito metódami môžete skúsiť upokojiť svoje dieťa 
S vaším novorodencom zvyčajne nemusíte navštíviť lekára, ak ide o koliku. Skúste sa poradiť s laktačnou poradkyňou alebo pediatrom o najlepších riešeniach. S najväčšou pravdepodobnosťou vám však zdravotnícki pracovníci zvyčajne poradia nasledovné: 

 • držte alebo maznajte svoje dieťa, keď intenzívne plače počas kŕmenia, 
 • vyskúšajte ho držať vo vzpriamenej polohe, aby ste predišli prehĺtaniu vzduchu, 
 • jemne kolísajte svoje dieťa cez rameno, 
 • jemne ho hojdajte v kolíske alebo postieľke, 
 • skúste sa ísť prejsť na čerstvý vzduch,
 • okúpte ho v teplom kúpeli, 
 • skúste zapnúť vysávač alebo digestor, ktoré môžu niektoré deti utíšiť,
 • stavte na pokojnú hudbu.

Vyskúšať môžete aj produkty z našej ponuky:

Výživový doplnok s enzýmom laktáza, určený deťom aj dospelým pre pohodlné trávanie. Odporúča sa pri nedostatku laktázy.

Výživový doplnok, koncentrát s obsahom rastlinných olejov určený pre dojčatá a batoľatá.

Liek obsahuje liečivo simetikón, ktorý pôsobí v žalúdkovo-črevnom trakte ako odpeňovacia látka a používa sa ako diagnostická pomôcka. Môže sa používať pre všetky vekové skupiny.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/colic/