Najčastejšie ich nájdete v zadnej časti hlavy a za ušami. Nejde však o znak zlej či nedostatočnej hygieny, ako by sa mohlo zdať. Vši sú bežné u detí predškolského a školského veku a ľahko sa môžu rozšíriť do zvyšku domácnosti. Dospelé vši majú veľkosť sezamového semienka a dožívajú sa až 30 dní. Vši môžu žiť asi 1 až 2 dni na vlasoch hostiteľa. Samičky sú väčšie ako samce a môžu každý deň naklásť okolo 8 vajíčok. 

Vši budú pôsobiť tmavšie, ak sa vyskytnú v tmavších vlasoch. Počas rastu vstrekujú na pokožku svojho hostiteľa sliny, aby zabránili zrážaniu krvi. To môže u napadnutého človeka viesť k alergickému svrbeniu. Škriabanie podráždenej pokožky často vedie k sekundárnej bakteriálnej infekcii.

Svrbenie je najčastejším príznakom nákazy. Je to spôsobené alergickou reakciou na prítomnosť parazita. Niektorí ľudia sú mimoriadne citliví na vši a pociťujú silné svrbenie. Niektorí naopak nepociťujú svrbenie počas prvých 2 až 6 týždňov zamorenia, v dôsledku čoho môže zostať bez povšimnutia. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať: šteklenie alebo pocit niečoho, čo sa pohybuje vo vlasoch, podráždenosť a problémy so spánkom, vredy na hlave od poškriabania, zdurené lymfatické uzliny alebo začervenané oči.

Na odhalenie vší môže slúžiť hrebeň s jemnými zubami. Pred prijatím akýchkoľvek predpísaných liekov existujú kroky, ktoré je možné vykonať na liečbu napadnutia všami.

Mokré česanie 

Česanie mokrých vlasov pomocou hrebeňa s nitmi s jemnými zubami môže odstrániť vši a niektoré hnidy. Výskum nie je presvedčivý o účinnosti tejto metódy. Okrem toho, že sú vlasy mokré, treba na ich premastenie použiť aj niečo, napríklad kondicionér na vlasy. Počas relácie aspoň dvakrát rozčešte celú hlavu od temena až po koniec vlasov. Tento postup by sa mal opakovať každé 3 až 4 dni najmenej 2 týždne po tom, ako už nenájdete žiadne vši.

Esenciálne oleje 

Malé klinické štúdie naznačili, že niektoré prírodné rastlinné oleje môžu mať toxický účinok na vši a vajíčka.

Z esenciálnych olejov stoja za vyskúšanie:

  • čajovníkový olej 
  • anízový olej 
  • ylang-ylang olej 
  • nerolidol
  • eukalyptový olej
  • levanduľový olej

Jedna štúdia dokázala, že sprej obsahujúci kombináciu kokosu a anízu je pri odstraňovaní vší na hlave výrazne účinný. Jednou výhodou kokosového oleja a anízu je, že účinky sú skôr fyzické než neurologické, takže je nepravdepodobné, že by vši vytvorili odpor. Ošetrenie vysušuje voskový vonkajší obal vší, čo pre ne predstavuje smrteľnú dehydratáciu. Keďže v prípade vší ide o výskyt najmä v školských kolektívoch, je lepšie, ak v prvých dňoch po nájdení hníd alebo vší, dieťa ostane doma.

Čo robiť s oblečením?

Pokrývky hlavy, posteľnú bielizeň a podobné predmety denného uživania nie je potrebné vyhadzovať, ak dôjde k napadnutiu všami. Umývanie a pranie vecí a odevov, ktoré boli použité do dvoch dní pred zistením zamorenia, by malo stačiť. Použite horúcu vodu a vysušte na vysokej teplote. Predmety, ktoré nie je možné prať, je možné dať vyčistiť chemicky. 

Čo keď neodídu? 

Domáca liečba sa väčšinou zbaví vší. Ak má vaše dieťa alebo niekto iný z vašej rodiny vši aj po niekoľkých týždňoch, znamená to, že liečba nefungovala, a mali by ste sa objednať na vyšetrenie k dermatológovi.

V našej ponuke nájdete niekoľko účinných produktov, ktoré vám pomôžu zbaviť vás a vaše deti nechcených návštevníkov:

Šampón bol špeciálne vyvinutý pre jednoduchšie umytie mŕtvych vší i hníd z vlasov. Má dvojaký účinok, vši a hnidy najskôr udusí a potom dehydruje. Je vhodný pre deti už od 2 rokov.

Paranit Extra Silný sprej pre ošetrenie a ochranu má preukázaný 100 % účinok proti všiam v priebehu 5 minút a dokázateľne zaisťuje ochranu pred možnou nákazou.

Nemastný sprej, ktorý je bezoplachový a príjemne vonia. Jemné zloženie s 20 % repelnentnou zložkou a rastlinnými výťažkami vhodné pre deti od 1 roku. Vhodný na každodenné použitie.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/