Vaše telo produkuje vitamín D prirodzene, keď je priamo vystavené slnečnému žiareniu. Môžete ho tiež získať prostredníctvom určitých potravín a doplnkov, aby ste zaistili dostatočnú hladinu vitamínu v krvi. Príjem dostatočného množstva vitamínu D je dôležitý pre normálny rast a vývoj kostí a zubov, ako aj pre zlepšenie odolnosti proti niektorým chorobám.

  • Vitamín D sa niekedy nazýva „slnečný svit“, pretože sa vytvára vo vašej pokožke ako reakcia na slnečné žiarenie. Je to vitamín rozpustný v tukoch v rodine zlúčenín, ktoré zahŕňajú vitamíny D-1, D-2 a D-3.
  • Vitamín D má niekoľko dôležitých funkcií. Azda najdôležitejšie sú regulácia absorpcie vápniku a fosforu a uľahčenie normálnej funkcie imunitného systému .
  • Ak vaše telo nemá dostatok vitamínu D, existuje riziko vzniku kostných abnormalít, ako sú mäkké kosti ( osteomalácia ) alebo krehké kosti ( osteoporóza ).

Tu sú ďalšie tri výhody vitamínu D.

1. Vitamín D bojuje proti chorobe

Okrem hlavných výhod výskum naznačuje, že vitamín D môže hrať úlohu aj v:

  • znižujú riziko roztrúsenej sklerózy
  • znižovanie vašej šance na rozvoj srdcových chorôb
  • podľa výskumu pomáha znižovať pravdepodobnosť vzniku chrípky

2. Vitamín D zmierňuje depresie

Výskum ukázal, že vitamín D môže hrať dôležitú úlohu pri regulácii nálady a odvracaní depresie . V jednom štúdiu vedci zistili, že ľudia s depresiou, ktorí dostávali doplnky vitamínu D, zaznamenali zlepšenie svojich príznakov.

V inej štúdii zameranej na ľudí s fibromyalgiou vedci zistili, že nedostatok vitamínu D je častejší u tých, ktorí tiež prežívajú úzkosť a depresiu.

3. Vitamín D podporuje chudnutie

Ak sa snažíte schudnúť alebo predchádzať srdcovým chorobám, zvážte, či si do stravy pridať doplnky vitamínu D. 

V jednej štúdii boli ľudia užívajúci denný doplnok vápnika a vitamínu D schopní schudnúť viac ako jedinci užívajúci doplnok placeba. Vedci tvrdia, že vápnik a vitamín D majú potlačujúci účinok na apetít.

V inej štúdii ľudia s nadváhou, ktorí užívali denný doplnok vitamínu D, zlepšili svoje ukazovatele rizika srdcových chorôb.

Čítajte viac o výhodách vitamínu D.